Hepyek ( Volkan İncüvez )

Wednesday  24 January  2018  9:30 AM    Wednesday  24 January  2018 11:30 PM
Save (110) Saved (111)
Last update 25/01/2018
  2088

HEPYEK ( Volkan İncüvez )

Ney, vokal, perdesiz gitar, elektro gitar ve çağlama enstrümanlarının kullanıldığı; makamsal müzik, modern müzik öğeleri ve doğaçlamalardan oluşan tek kişilik canlı loop performansıdır.
Günümüz dünya müziği kriterlerine uygun bir sound ve aranje anlayışından yola çıkarak seçilmiş repertuarda, Türkiye'nin her bölgesinden halk müziği eserleri ve geleneksel Türk Müziği eserlerinin karakterlerini taşıyan enstrümantal besteler ve sıkça doğaçlamalar bulunur. Aslında geleneksel ve doğal bir hayatın, modern hayatla kesişip karışmasını kendince ifade eder ve tabii endüstriden de nasibini almıştır. Teknik olarak bakıldığında bütün Orta Doğu'ya mâl olmuş ritmik ve melodik yapının yanı sıra; afro ritm ve groovelar, jazz armonisi, makamsal armoni ve çok seslilik, Anadolu etnik müziği, progresif müzik gibi tarzlara da dokunan bu performans, adeta bir trans niteliği taşır.
Başka bir deyişle; Hepyek, melodi ve armonilerini kara parçalarında büyütür, bir rotası olmadan semada dolanır ve duygusunu denizin dibine bırakır.

Müzisyen Katkı Payı : 10 ₺

***
Hepyek is a solo, live loop performance composed of modal and modern music elements as well as improvisation. Reed, vocal, fretless guitar, electric guitar and çağlama are used as instruments.
The repertoire is based on a concept that the sound and the arrangments are convenient with the criteria of contemporary world music which consists of folk music from various regions of Turkey and the instrumental compositions featuring the characteristics of the traditional Turkish music pieces mostly accompanied with improvisation. It mainly expresses the intersection and merging of the traditional and native life with the modern life while having its share of the industry. Technically, besides the rhythmic and the melodic structure renowned from all around the Middle East; this performance is merely a transcendental experience that reaches the styles like afro rhythm and groove, jazz harmony, modular harmony and polyphony, Anatolian ethnic music and progressive music.
In other words, Hepyek nourishes melodies and harmonies on the mainlands, cruises in the heavens without a route and releases its sensation deep down to the bottom of the sea.

music jazz progressive
Nearby hotels and apartments
Bova
Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak No.17 Beyoğlu, Istanbul, 34433, Turkey
Bova
Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak No.17 Beyoğlu, Istanbul, 34433, Turkey