Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība

Thursday  11 April  2019  11:00 AM    Thursday  11 April  2019 5:00 PM
Save Saved
Last update 12/04/2019
  7

Recurring event

Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība
From 14 Apr 2019 to 14 Apr 2019
Go to the event

Pasaulē pazīstamās un atzītās poļu mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas (1930 - 2017) tekstila un tēlniecības darbu izstāde.
Magdalēnas Abakanovičas pieeja radikāli reformēja tekstilmākslu, apzināti atbrīvojot to no lietišķi dekoratīvajām funkcijām. Meistares telpiskās kompozīcijas – abakani – pilnīgi mainīja priekšstatu par tekstila plastiskajām iespējām, izmantojamo materiālu loku, mākslas darba un vides attiecībām, kas kopumā atstāja milzīgu iespaidu uz nozares tālāko attīstību visā pasaulē.
“Starp materiālu, ar kuru strādāju, nav darbarīku. Es veidoju ar rokām. Formēju ar rokām. Ar rokām nododu savu enerģiju. Ieceri tulkojot, pārnesot formā, vienmēr tās [rokas] spēj pateikt to, kas izslēdz jebkādu konceptualizāciju. Atsedz zemapziņu”, Magdalēna Abakanoviča.
Izstādē būs reprezentēti vairāk nekā 20 Magdalēnas Abakanovičas objekti – telpiskie tekstila abakani, skulptūras un figurālas kompozīcijas no vairākiem Polijas muzejiem un mākslinieces darbnīcas, kas lieliski raksturos viņas radošo darbību un novatorisko metodi.
Māksliniece dzimusi 1930. gada 20. jūnijā Falentu ciemā, netālu no Varšavas. 1950.–1954. gadā studējusi Varšavas Mākslas akadēmijā. Sākotnēji pievērsās glezniecībai – radīja lielas monumentālas kompozīcijas uz kartona vai lina guašas tehnikā ar stilizētu putnu vai ūdensaugu un zivju motīviem. 20. gadsimta 50.–60. gadu mijā jaunā māksliniece pievērsās tekstilam. 1960. gadā Varšavas galerijā “Kordegard” Magdalēna Abakanoviča eksponēja “Kompozīciju”. Bezpriekšmetisku krāsu laukumu saspēlē varēja nolasīt autores tik iemīļotos dabas motīvus. Jau tad kritiķi nevarēja vienoties par darba statusu – vai tā ir abstraktā glezniecība vai dekoratīvs audums. Magdalēna Abakanoviča mirusi 2017. gada 20. aprīlī Varšavā.
Projekta ietvaros tiks demonstrēta Polijas TV filma par Magdalēnu Abakanoviču un izdots katalogs.
IZSTĀDI ORGANIZĒ:
- Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Polijas Tēlniecības centrs Oroņsko)
- Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
- Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
SADARBĪBAS PARTNERI:
- Ādama Mickēviča institūts Varšavā
- Ambasada RP w Rydze / Polijas Republikas vēstniecība Rīgā
IZSTĀDES KURATORES:
- Eulalija Domanovska (Eulalia Domanowska), Polijas Tēlniecības centra Oroņsko direktore
- Irēna Bužinska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore
IZSTĀDES IEKĀRTOJUMS:
Henriks Gacs (Henryk Gac), Polija
Projektu ko-organizē Ādama Mickeviča institūts kā daļu no starptautiskās kultūras programmas POLSKA 100, kas veltīta Polijas neatkarības atgūšanas simtgadei.
Finansē Polijas Republikas Kultūras un nacionālā mantojuma ministrija daudzgadu programmas NIEPODLEGŁA 2017–2022 ietvaros.

Nearby hotels and apartments
Skārņu iela, Rīga, Vidzeme, Latvija
Skārņu iela, Rīga, Vidzeme, Latvija