Opakowania japońskich upominków:wyrafinowanie czy marnotrawstwo?

Tuesday  30 May  2017  7:00 PM    Tuesday  30 May  2017 9:00 PM
Save (533) Saved (534)
Last update 31/05/2017
  39

30 maja zapraszamy na wykład Katarzyny J. Ćwiertki pt.„Opakowania japońskich upominków: wyrafinowanie czy marnotrawstwo?”.
Katarzyna J. Ćwiertka jest profesorem w Katedrze Japonii Nowożytnej na Uniwersytecie w Lejdzie. Jest autorką książek Modern Japanese Cuisine. Food, Power and National Identity (London: Reaktion Books, 2006) oraz Cuisine Colonialism and Cold War. Food in Twentieth-Century Korea (London: Reaktion Books, 2012), a także redaktorką wielu prac zbiorowych. Obecnie pracuje nad książką o historii opakowań żywności w Japonii. Jest jedną z kuratorek wystawy "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań".

Wykład towarzyszy nowej wystawie "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań", poświęconej zagadnieniom japońskiego wzornictwa, które jest obecnie przedmiotem eksportowym, pełniącym swoistą funkcję ambasadora kultury japońskiej za granicą. W tym kontekście japoński design jest interpretowany jako typowy przykład kontynuacji tradycji przednowoczesnych, ale też jako awangarda współczesnego światowego wzornictwa.
Wystawa "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań" bada przemiany, jakie zaszły w technologiach i w konwencjach pakowania w ciągu ostatniego stulecia. Współczesne osiągnięcia oraz przednowoczesną spuściznę, jaka dokonała się w dziedzinie projektowania opakowań w Japonii. To właśnie sprawiło, iż japońskie opakowania są tak atrakcyjne, że po prostu szkoda je wyrzucić. A przecież – jak na ironię – są one produkowane po to, by trafiły do kosza.
Wystawę można obejrzeć od 31 maja do 17 wrzesnia 2017 roku.

Wtorek 30 maja, godz.19.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie
Wstęp wolny.

art food
Nearby hotels and apartments
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24, Warsaw, Poland
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24, Warsaw, Poland