Share
Information
Place

Posiadamy w swoich zbiorach ponad 90 tys. woluminów książek, prawie 100 tytułów aktualnych czasopism oraz wydawnictwa multimedialne i książki mówione na CD-romach. W dziale dla dzieci i młodzieży można wypożyczać także gry planszowe.

Oferujemy:

Literaturę beletrystyczną, naukową i popularnonaukową, czasopisma bieżące o różnorodnej tematyce, w tym bardzo poszukiwaną „Dziennik. Gazetę Prawną” oraz zbiory regionalne dotyczące Lęborka i ziemi lęborskiej, dostęp do internetu, programy multimedialne na CD-romach, informację biblioteczną, bibliograficzną, faktograficzną z różnych dziedzin wiedzy, komputerowe bazy danych: katalog książek, Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografię Zawartości Czasopism, aktów prawnych, różne formy zajęć dla dzieci i młodzieży: teatrzyk Smoka Obiboka, wieczory poetyckie, spotkania autorskie i podróżnicze, promocje książek, wystawy, lekcje biblioteczne.

Biblioteka otwarta jest na każdy rodzaj działalności upowszechniającej kulturę. Służy wszystkim, którzy pragną przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, bądź poszukują miejsca do zaprezentowania swoich prac lub zbiorów.

Jesteśmy zainteresowani gromadzeniem wszelkich prac magisterskich, dyplomowych, doktorskich dotyczących Lęborka i naszego regionu. Materiały te wzbogacą księgozbiór regionalny i będą udostępniane w Czytelni Naukowej. Zainteresowane osoby prosimy o dostarczanie prac do Czytelni Naukowej. Biblioteka na koszt własny wykona kopię lub wydruk przekazanych materiałów.

Ponadto Biblioteka bardzo chętnie przyjmuje dary książkowe, które są włączane do naszych zbiorów.

Wypożyczalnia dla dorosłych:
Wypożyczalnia dysponuje księgozbiorem dla młodzieży i dorosłych. Jest to zarówno literatura piękna, w tym lektury szkolne i systematycznie uzupełniane nowości oraz literatura naukowa i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy m.in. prawa i administracji, nauk ścisłych, humanistycznych, społeczno - ekonomicznych. Zbiory te gromadzone są zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników i ofertą wydawniczą.

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się literatura pamiętnikarska, biografie, powieści obyczajowe, historyczne. Ponadto wypożyczalnia sukcesywnie zwiększa księgozbiór w postaci książek czytanych przez lektora – audiobooków.

Ponadto uwzględniane są potrzeby ludzi w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. Wypożyczalnia dla dorosłych w Lęborku proponuje usługę „Książka do domu”. Akcja polega na dostarczaniu książek osobom, które lubią czytać, a ze względu na stan zdrowia nie są w stanie przyjść do biblioteki. Dostarczaniem książek do domu zajmują się bibliotekarze, stażyści i wolontariusze.

Od listopada 2010 r. przy wypożyczalni działa Dyskusyjny Klub Książki. Zainteresowanych informacjami na ten temat odsyłamy do zakładki DKK.

Aby zapisać się do wypożyczalni wystarczy przyjść z dowodem osobistym i wypełnić zobowiązanie. Osoby niepełnoletnie (od 15 roku życia) mogą zapisać się z osobą dorosłą.

Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży:
Całość zbiorów wypożyczalni udostępniana jest przy wolnym dostępie do półek i oferowane są publikacje o szerokim zakresie tematycznym dla różnych grup wiekowych.
Dla najmłodszych proponujemy książeczki pięknie wydane, barwne i bogato ilustrowane. Dla nieco starszych czytelników dysponujemy literaturą popularnonaukową, literaturą obyczajową, przygodową, fantastyczną oraz najbardziej popularnymi seriami dla młodzieży i komiksami.
Obok książek ważne miejsce zajmuje prasa dziecięca i młodzieżowa m.in.:
Dla najmłodszych:
- Kubuś i Przyjaciele, Disney i Ja, Kumpel, Barbie
Dla młodzieży:
- Victor Gimnazjalista, Victor Junior, Bravo, Dziewczyna, 13 – Magazyn Szczęśliwej Nastolatki, Mały Artysta, Window Color
Dla rodziców:
- Mamo to Ja, Dziecko
Prasa fachowa:
- Biblioteka w szkole i Poradnik Bibliotekarza

W dziale mieści się KĄCIK MALUCHA wyposażony w kolorowy domek, samochód, bajkoczytacz, czyli bajeczki, które dzieci mogą wysłuchać na miejscu oraz wiele innych atrakcyjnych zabawek dla najmłodszych czytelników do 7 lat, w którym dzieci mogą przebywać pod opieką dorosłych.
Proponujemy korzystanie z LUDOTEKI- wypożyczalni gier planszowych oraz MEDIATEKI– wypożyczalni filmów, bajek, płyt muzycznych i audiobooków. Zachęcamy również do bezpłatnego korzystania z XBOXA 360.

Czytelnia naukowa:
Czytelnia oferuje szereg wydawnictw naukowych i popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy skierowanych zarówno do osób dokształcających się jak też studentów i uczniów szkół średnich.

Jej zbiory są wciąż aktualizowane według potrzeb Czytelników. Ostatnio rozbudowane zostały działy „Zarządzanie”, „Pedagogika”, „Socjologia”, „Wystrój wnętrz”, „Motoryzacja”.

Ważne miejsce zajmują zbiory regionalne dokumentujące przeszłość i teraźniejszość naszego miasta i regionu oraz biblioteczka dotycząca zdrowia i duchowości.
Nasz Czytelnik może także skorzystać na miejscu z komentarzy do kodeksów: pracy, cywilnego, administracyjnego, karnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy oraz komentarzy do kodeksów postępowania cywilnego, postępowania administracyjnego, postępowania karnego.
Czytelnia proponuje też szeroki wybór prasy – około 60 tytułów, wśród których znajdują się między innymi dzienniki („Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik Bałtycki”, „Głos Pomorza”, „Przegląd Sportowy”, „Sport”), tygodniki („Wprost”, „Polityka”, „Newsweek”, „Angora”, „Przekrój”, Forum”), czasopisma kolorowe dla kobiet („Zwierciadło”, „Elle”, „Twój Styl”, „Pani”, „Claudia”, „Przyjaciółka” i inne), miesięczniki popularnonaukowe („Wiedza i Życie”, „Focus”), psychologiczne („Charaktery”, „Sens”), podróżnicze („National Geographic”, „Traveler”, „Podróże”), czasopisma komputerowe („Chip”, „PC World”) i dotyczące wystroju wnętrz („M jak Mieszkanie”, „Cztery Kąty”, „Murator”, „Moje Mieszkanie”, „Weranda”, „Weranda Country”) i wiele innych. Starsze numery czasopism udostępniamy na zewnątrz, z numerów aktualnych można korzystać na miejscu.

Czytelnia oferuje wypożyczenia międzybiblioteczne, czyli wypożyczenia książek z innych bibliotek w Polsce. Można tu skorzystać z Internetu: oferujemy 7 stanowisk komputerowych ze słuchawkami oraz sieć wi fi. Istnieje również możliwość wydruku.
Atmosfera Czytelni sprzyja nauce, pracy jak również relaksowi – oferujemy dobrą kawę.


Filia nr 1:
godziny otwarcia:

poniedziałek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00,
wtorek, środa: 9.00-15.00

Filia mieści się przy ul. Kościuszki w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 - oddzielne wejście od strony lasu. Jest to pełnoprofilowa placówka osiedlowa z własną czytelnią. Obsługuje prawie tysiąc osób, w tym mieszkańców Osiedla Sportowego oraz dużą grupę młodzieży szkolnej. Na miejscu można wydrukować potrzebne materiały, skorzystać z internetu.
Aby zapisać się do filii wystarczy przyjść z dowodem osobistym i wypełnić zobowiązanie.