Co robić, gdy dziecko nie chce jeść lub je zbyt dużo

Tuesday  6 February  2018  5:00 PM    Tuesday  6 February  2018 8:15 PM
Save (375) Saved (376)
Last update 07/02/2018
  148

Konsekwentnie odmawia przyjmowania niektórych pokarmów. Grymasi nad talerzem. Dziecko niejadek to problem niejednego rodzica. Co wpływa na apetyt maluchów? Jak je skłonić do regularnych posiłków? Jak postępować w sytuacji odwrotnej – gdy dziecko się przejada? W lutowej Strefie Psyche Aleksandra Dopierała przybliży skuteczne metody radzenia sobie z niejadkami, a Anna Szostak opowie o psychodietetycznych aspektach przejadania się u dzieci oraz jedzeniu wybiórczym.

Wstęp wolny.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/104-poznan/16866-co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc-lub-je-zbyt-duzoformularz

WYKŁAD

Moje dziecko nie chce jeść. Sposoby na niejadka

Maluch, który notorycznie nie chce przyjmować pokarmów, grymasi przy każdym posiłku i nie reaguje nawet na widok swoich ulubionych przekąsek – to koszmar niejednego rodzica. Na szczęście można z nim walczyć. Najlepiej zacząć od zrozumienia, z czego mogą wynikać problemy z jedzeniem u malucha.

Przyczyny niejedzenia omówimy podczas wykładu, następnie przeanalizujemy etapy rozwoju związane z karmieniem. Zastanowimy się, czym są zaburzenia karmienia oraz co mogą oznaczać niektóre z zachowań niejadka. Podpowiemy, jak postępować podczas posiłków, czego unikać w karmieniu maluchów i jak zachęcać dziecko do próbowania nowych produktów.

WARSZTAT I

Moje dziecko nie chce jeść. Sposoby na niejadka

„Co mogę zrobić, gdy moje dziecko nie chce jeść?” – to zapewne pierwsze pytanie, które nasuwa się rodzicom niejadków. Podczas warsztatu spróbujemy na nie odpowiedzieć i jednocześnie zastanowimy się nad skutecznością metod, które rodzice stosują, aby skłonić swoje pociechy do jedzenia. Przećwiczymy zachowania wspierające ich w takiej sytuacji oraz zabawy, które mogą zmniejszyć strach dziecka przed nowymi produktami. Warsztat to również okazja, aby pod okiem prowadzącej zaplanować wdrożenie nowych metod postępowania z dzieckiem, które nie chce przyjmować posiłków.

Warsztat jest adresowany do rodziców dzieci w wieku 0 – 6 lat.

WARSZTAT II

Gdy dziecko je za dużo lub specyficznie

Warsztat dotyczy psychodietetycznych aspektów przejadania się u dzieci oraz jedzenia selektywnego (wybiórczego). Daje podstawy do rozwijania prawidłowych nawyków żywieniowych nie tylko u dzieci, lecz także całej rodziny! Te i inne tematy zostaną omówione przez prowadzącą, która zachęca również do dyskusji i przygotowania własnych pytań dotyczących konkretnych problemów żywieniowych.

PRELEGENTKI

Aleksandra Dopierała – psycholog, psychoterapeuta systemowy, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS. Pracuje w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz prowadzi badania naukowe dotyczące zjawiska empatii. Brała udział w licznych szkoleniach dotyczących pracy diagnostyczno-terapeutycznej dzieci i młodzieży, m.in. z zakresu terapii wieku rozwojowego, diagnozy i pracy z dziećmi z ADHD, bajkoterapii jako nowoczesnej metody pomocy dziecku, komunikacji i negocjacji w sytuacjach kryzysowych, zaburzeń karmienia u dzieci.

Anna Szostak – prezes fundacji Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania w Poznaniu. Absolwentka psychologii (specjalność wychowawcza) na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Ukończyła zajęcia z wpływu muzyki i relaksacji na przyśpieszenie procesu terapeutycznego oraz kurs masażu relaksacyjnego w celu prowadzenia badań nad ich wpływem na poprawę odczuwania granic oraz wizerunku ciała u osób z zaburzeniami odżywiania. Ukończyła Racjonalną Terapię Zachowania. Terapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie specjalizacji. Odbyła praktyki zawodowe m.in. w Klinicznym Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Powiatowym w Łańcucie oraz Newmarket House Clinic w Norwich.

Termin i miejsce:

6 lutego 2018, godz. 17:00-20:15
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10

Więcej informacji:
https://swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/104-poznan/16866-co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc-lub-je-zbyt-duzo

Zapraszamy! :)

courses
Nearby hotels and apartments
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny - Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Poznan, 61, Poland
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny - Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Poznan, 61, Poland