Spring Yoga Day

Saturday  23 March  2019  7:00 AM    Saturday  23 March  2019 9:00 PM
Save Saved
Last update 24/03/2019
  1058

Yoga & Special Places - Spring Edition
Kdy: 23.března 2019
Jarní Yoga&Special places je tady!
Přijďte si společně s námi protáhnout tělo, vyčistit mysl a nastartovat se na krásné jarní dny.
Celý den budou probíhat nejen jógové lekce, ale také zajímavé workshopy, které se budeme snažit vymyslet tak, ať si je co nejvíce užijete. Jak už tomu bývá, výtěžek a veškeré příspěvky poputují tam, kde je potřebují nejvíce. Pro tentokrát jsme se rozhodli podpořit organizaci Pomocné tlapky o.p.s. Jedná se o obecně prospěšnou společnost, která se již od svého založení zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů. Vycvičené psy pak zdarma předávají do dlouhodobého užívání tělesně postiženým, zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík. Jejich pomoci se ale dočkají i lidé nevidomí, pacienti se záchvatovými onemocněními a lidé s kombinovaným onemocněním. Kromě výcviku asistenčních psů se dále Pomocné tlapky věnují výcviku vodících psů pro nevidomé a canisterapii. ♥
V rámci jarní edice jsme se také spojili s vegetariánským bistrem Mikyna, na jejichž skvělé dobroty se můžete těšit celý den!
Mimo jiné jsme si pro vás přs připravili tombolu plnou skvělých cen od našich partnerů. Tím největším je určitě Love Beauty and Planet UKI, dále se můžete těšit na dárky od ajala chocolate, Konečně vývar, Wild & Coco, Byssine, Terranova Health CZ/SK, Anju yoga
Výtěžek z tombolu bude věnován na pomoc organizaci Pomocné tlapky o.p.s.
Registrace na info@yogamovement.cz
Lekce jógy / cena
All Day Pass 850,-
Good Deal For Three 550,-
Drop in 250,- / Workshops 300,- / Workshop lapače snů 450,-
♥ Lokace: Vila Lanna - V Sadech 1, Praha 6♥
Těšíme se na Vás!
Partnerem projektu je Love Beauty and Planet UKI
O projektu Yoga&Special Places
Chceme propojit zajímavá místa, pro jógu často netradiční a zároveň odbourat nejčastější jógové předsudky - jako třeba, že jóga je jen pro flexibilní, jóga je jen pro holky. Jóga je pro kohokoliv a můžete ji cvičit opravdu kdokoliv a kdekoliv.
Nevěříte? Přijďte se sami přesvědčit!
ENG
Yoga & Special Places - Spring Edition
Date: 23.3.2019
Join us and detox your body, clear your mind and get ready for the season full of energy.
Day full of yoga classes & workshops, all of them with different themes, so everyone can choose their own. Or you may join us for the whole day and enjoy this experience to the fullest.
As always, the whole day will support a good thing. In this time we decided to help an organization called HELPING PAWS n.g.o.. This company focuses on breeding, raising and partnering assistance dogs with health-impaired clients. They get not only the "bad weather friend" but also an invaluable partner, who can help them start their way to independence.
HELPING PAWS n.g.o. is the first organization in the Czech Republic to envision a system of complex care and gradually introduce all known types of training; currently pioneering the training of assistance dogs for physically disabled clients with mobility dysfunctions. The company also supports a wide range of activities in public awareness and promotes a partnership between health-impaired people and animals.♥
As part of the spring edition, we also teamed up with the vegetarian bistro Mikyna, whose great treats you can enjoy all day!
We also have prepared a raffle full of great prizes from our partners. The biggest one is Love Beauty and Planet UKI, you can look forward to gifts from ajala chocolate, Konečně vývar, Wild & Coco, Byssine, Terranova Health CZ / SK, Anju yoga.
The raffle proceeds will be donated to help the Helping Paw organization o.p.s.
Yoga classes / price
All Day Pass 850 CZK
Good Deal For Three 550 CZK
Drop in 250,- / Workshops 300 CZK / Dream Catcher Workshop 450 CZK
Book your mat on info@yogamovement.cz
♥ Location: Vila Lanna - V Sadech 1, Praha 6♥
See you all there!
Partner of the project is Love Beauty and Planet UK
About Yoga & Special Places
Yoga is for everyone and you can practice it everywhere. So we decided to combine beautiful, interesting and unusual places with yoga & good deed at the same time. Project founded by Yoga Movement Prague & Klára Pokorná.

trade shows sports sweets workshop yoga vegetarian
Nearby hotels and apartments
Praha, Praha, Česko